z

z

sobota, 12 kwietnia 2014

Oczyszczająca dieta błonnikowa

Błonnik pęczniejąc w układzie trawiennym pozwala na oczyszczenie go z złogów, niestrawionych resztek jedzenia czy innych toksyn. Jeżeli chcemy usprawnić nasz metabolizm i przyspieszyć utratę wagi sięgajmy po produkty obfitujące w tą substancję. Ponieważ jest to substancja naturalna - włókno pokarmowe łatwo go przyswajamy.
Produkty bogate w błonnik:
  • Warzywa
Największym źródłem błonnika są warzywa strączkowe jak: soczewica, bób, ciecierzyca, soja czy fasola. Warto podkreślić, że wzbogacają dietę o niezbędne białka. Do grupy z wysoką zawartością dobroczynnego błonnika należy dopisać: brokuły, kalafior, seler naciowy, paprykę, pomidory, ziemniaki i kapustę. Pamiętajmy, że zawarta w nich witamina C dodatkowo pomaga w spalaniu tłuszczu. Sięgajmy też po marchewkę, jarmuż, kalarepę, cukinię i cykorię.
  • Owoce
Najwięcej znajdziemy błonnika w skórce od jabłka dlatego jedz nieobrane oraz białej błonie w cytrusach - nie usuwajmy jej. Pamiętajmy, że te części owoców są bogactwem witamin np. C. Pod względem zawartości błonnika królują bezkonkurencyjnie suszone owoce jak morele czy śliwki, które działają przeczyszczająco. Warto zróżnicować dietę i sięgać również po: gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie i owoce jagodowe. Dzięki właściwością lekko odwadniającym oczyszczają organizm.
  • Produkty z ziarnami
Podstawą diety powinny być produkty z pełnego przemiału ziarna czyli nie pozbawione osłonki. Wtedy płatki zbożowe, razowy makaron, brązowy ryż czy grube kasze to bogactwo minerałów i oczywiście błonnika. Dodatkowo poleca się stosowanie gotowych otrębów zbożowych i zarodków pszennych, które uzupełniają dietę o witaminy z grupy B oraz o takie składniki jak żelazo czy magnez. Warto sięgać po orzechy (do 5 dziennie), pestki dyni i słonecznika.


Zasady diety:
  • Jedzenie 5-6 posiłków dziennie czyli 3 główne i 2-3 przekąski. Pamiętajmy by wybierać produkty z wysokim wskaźnikiem błonnika. Warto ograniczyć ilość mięsa (nie zawiera błonnika) lub ryb do 10 dag dziennie.
  • Aby zachować nisko kaloryczność posiłków oraz wartości odżywcze gotujmy je na parze lub pieczmy. Nie zapominajmy o doprawianiu świeżymi ziołami, czosnkiem, cebulą. Dodatkowo do smaku używajmy oliwy z oliwek. Na zakazanej liście znajdują się: smażone i duszone w zawiesistych sosach potrawy, do których zużywamy ogromne ilości smalcu, masło, soli i cukru.
  • Wspomagamy pracę układu trawiennego i oczyszczanie jelit codziennie wypijając 1 szklankę fermentowanych napoi mlecznych jak kefir, jogurt naturalny, maślanka. Są źródłem dobroczynnych, żywych kultury bakterii.
  • Aby błonnik mógł zacząć pęcznieć i działać w naszym organizmie należy wypijać minimalnie 2 litry napoi dziennie. Nie powinniśmy ograniczać się do niegazowanej wody ale także wypróbować napary z czerwonej i zielonej herbaty  (pomagają spalić tłuszcz). Warto wprowadzić do menu ziołowe herbaty wspomagające trawienie jak mięta, melisa, rumianek czy koper włoski. Uwaga! Nie dosładzamy napoi!


Uwaga! Jeżeli cierpisz na schorzenia układu trawiennego: wrzody żołądka lub dwunastnicy lub dolegliwość jelita wrażliwego oraz miewasz często biegunki lub wzdęcia należy skonsultować się z lekarzem czy dieta błonnikowa nie jest dla Ciebie ryzykowna.

Przydatne adresy w internecie:
http://blonnikpokarmowy.fm.interia.pl/
http://www.pharmanord.pl/contentServlet/dlaczego-blonnik-jest-tak-wazny-dla-naszego-zdrowia
http://www.obnizcholesterol.pl/blonnik-naturalny-i-skuteczny-lek-na-cholesterol/
http://aktywniepozdrowie.pl/blonnik-cudowny-regulator

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz